Haber

Kovid-19’un laboratuvardan çıkma ihtimalini destekleyen yeni iddialar ortaya atıldı

İngiliz Sunday Times gazetesi, dünyayı üç yılı aşkın süredir etkisi altına alan Kovid-19 salgınına neden olan virüsün laboratuvardan tesadüfen çıkmış olabileceği ihtimalini güçlendiren yeni argümanlar ortaya attı.

Gazetenin haberine göre, ilk olayların yaşandığı Çin’in Hubei eyaletinin merkezindeki Wuhan kentindeki laboratuvarda, salgın öncesi yarasalardan elde edilen koronavirüslere işlev kazandırmak için çalışmalar yürütüldü.

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde (WVI) yürütülen teolojik çalışmalarda, 2002- yılında Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) salgınına neden olan koronavirüse tıpta kullanılan diğer bulaşıcı ve ölümcül koronavirüslerin genetik parçaları eklenerek hayvanlar üzerinde deneyler yapıldı. 2003.

Çin’in güneyindeki bir mağara ve madenden alınan koronavirüs örnekleriyle yürütülen bu çalışmalar, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NHI) sağladığı fonla yapılıyor, üstelik bu fonlar Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) sağladığı fonlarla yapılıyor. salgın sonrası Kovid-19’un kökenlerini araştırmak için Wuhan’da. Türkiye’ye gönderilen bilimsel misyonu yöneten İngiliz uzman Peter Daszak liderliğindeki vakıf aracılığıyla sağlandı.

Öte yandan ABD’nin Kuzey Karolina Üniversitesi’nden virolog Ralph Baric’in Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde işlevselleştirme araştırmaları için temel deneysel teknikler konusunda yol gösterici bir rol oynadığı ortaya çıktı.

Soruşturma kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından derlenen, Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında son 3 yılda aktivistler tarafından elde edilen gizli raporların, iç yazışmaların, bağlantı kayıtlarının, bilimsel araştırmaların ve yüzlerce sayfalık belgenin incelenmesi Sunday Times, Kovid-19’un kökenine dair yaptığı açıklamada, virüsün laboratuvardan salındığını bildirdi. kazara salınma olasılığını güçlendiren bulgulara ulaşıldı.

Öte yandan raporda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın soruşturmasında yer alan, artan salgın hastalık tehditleri, biyolojik savaş ve Çin konularında uzman üç yetkiliyle yapılan görüşmelere yer verildi.

ABD’li yetkililer, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün Çin ordusuna bağlı bilim kurumlarıyla iş birliği içinde “biyolojik silah geliştirme amaçlı” gizli bir projeye paralel olarak koronavirüslere işlev kazandıracak deneyler yaptığını iddia etti.

SARS salgını ve koronavirüs araştırması

Kovid-19’a neden olan SARS-Cov-2 virüsünün kendi kendine mi ortaya çıktığı yoksa laboratuvarda üretilip kazara mı sızdığı tartışması, salgının başından bu yana hem bilim dünyasında hem de siyasi çevrelerde tartışılıyor.

İddiaların merkezindeki Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV), 2002 yılında Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde ortaya çıkan SARS salgınının ardından koronavirüs alanında yapılan çalışmalar için değerli bir merkez haline geldi.

Bu dönemde Çin’in güneyindeki mağaralardaki yarasa kolonileri üzerine yaptığı saha araştırmalarıyla tanınan WIV araştırmacılarından Dr. Şi Cingli, topladığı koronavirüs örnekleri ve diğer virüsler üzerinde deneyler yapıyordu. Öyle ki bu çalışmalarından dolayı ülkesinde “yarasa kadın” olarak anılmıştır.

Çalışmaları sırasında İngiliz zoolog Peter Daszak ile tanıştı. O yıllarda merkezi New York’ta bulunan Wild Life Trust adlı küçük bir sivil toplum örgütünün yöneticisi olan Daszak, 11 Eylül saldırısının ardından biyoterörizm ve salgın hastalıklarla mücadeleye artan ilgiyle bu alana yöneldi ve ABD’de SARS salgını. Bir vakıf kurarak hayvanlardan insanlara bulaşan zootonik virüslere yönelik çalışmalar yapmaya başladı.

Dr. Şı ve ekibi, Dazsak’a saha ve laboratuvar çalışmaları konusunda destek veriyordu. 2009’da Dazsak, ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinden (NHI) salgınlara neden olabilen virüsleri incelemek için PREDICT (tahmin) adlı bir program için 5 yıllık 18 milyon dolarlık hibe aldı. Bunun 1 milyon doları. Xi ve WIV’e gidiyordu. Program 2014 yılından sonra ek ödenekle yenilenmiş ve 2018 yılına kadar devam etmiştir.

“İşlevselleştirme”

WIV, mağaralardan topladığı virüsleri katalogluyor ve bazı riskli deneylerle virüsün davranışını anlamaya çalışıyordu. Bulgularını bilim dünyasına duyurdukları ilk çalışmalarda temas riskleri, aşı çalışmalarına zemin hazırlayacakları gerekçesiyle gerekçelendirildi.

Dr. 2012’de Shi ve grubu, Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki Shitou adlı bir mağarada bugüne kadar SARS’a en yakın koronavirüsü keşfetti. “WIV1” isimli virüsün insan hücrelerine bulaşma yeteneğine sahip olduğu laboratuvar deneylerinde kanıtlanmıştır.

Çinli grup aynı mağarada “SHC014” adını verdikleri başka bir koronavirüs türüne ait örnek tespit etmiş ancak yeterli örnek toplayamamıştı. Bunun için o yıllarda ABD’de virüs patojenlerinin DNA’larını birleştirerek laboratuvar çalışmaları yapan virolog Ralph Baric’ten yardım istedi.

Dr.Şı, “SHC014″ün hücreye tutunmasını sağlayan “spike” proteininin DNA dizilimini Baric’e vererek laboratuvarda ürettiği SARS virüsü ile birleştirmesini istedi. Teklifi kabul eden Bariç, genetik destekle ürettiği yeni koronavirüsü, genetiği değiştirilmiş akciğer ve kas sistemi insana benzer şekilde oluşturulan kobaylar üzerinde test etmeye başladı.

Baric ve Şı, işlevselleştirme deneyinin sonuçlarını 2015 yılında yazdıkları ortak bir makalede yayınladılar. SARS replikasının “SHC014” ile birleştirilmesinin sonucu “potansiyel kitle imhası” oldu. Yeni oluşturulan virüs, farelerde ciddi akciğer hasarına neden oldu ve SARS’a karşı geliştirilen aşılara karşı dirençliydi. Makalenin yazarları, deneyin “çok tehlikeli” olduğunu da kabul ettiler.

Bariç’in katkısı, Çinli grubun “işlevselleştirme” konusundaki gelecekteki çalışmaları için rehberlik sağladı.

Obama yönetimi moratoryum

Bu yıllarda, bilim camiasında virüsler üzerindeki laboratuvar çalışmalarına yönelik artan eleştiriler üzerine ABD Başkanı Barack Obama liderliğindeki hükümet, bir patojenin bulaşıcılığını ve öldürücülüğünü önemli ölçüde artıracağı tahmin edilen herhangi bir işlev kazandırma deneyini durdurmak için bir moratoryum ilan etti.

Ancak WIV ve ABD’li destekçileri Daszak ve Baric, deneylerin acil ve halk sağlığı için güvenli olduğunu savunarak devam etmesini teşvik ettiler.

Çinli ekip ABD’den mali destek almaya devam ederken, Baric’in tekniklerini kullanarak laboratuvar çalışmalarına devam ettiler. Bu dönemde Şitou mağarasında keşfettikleri WIV-1 patojenini kullanarak iki yeni mutant virüs ürettiler.

2017 yılına kadar Dr. Shi ve ekibi, mağaradaki koronavirüslerden ikisi insanlara bulaşabilen 8 mutant virüs üretti.

Ayrıca bu çalışmalar, biyogüvenlik düzeyi en az “seviye 3” laboratuvarlar olması gereken “seviye 2” laboratuvarlarda yürütülürken, koruma önlemleri yaklaşık olarak bir diş hekimi muayenehanesi ile aynıydı.

Washington Post tarafından yayınlanan ve sızdırılan Wikileaks belgelerine göre Pekin’deki ABD Büyükelçiliği, laboratuvardaki güvenlik önlemleriyle ilgili endişeler nedeniyle araştırma yapmak üzere bir uzmanla birlikte Wuhan’a bir heyet gönderdi.

Heyet hazırladığı raporda, laboratuvarda “ciddi eğitimli personel sıkıntısı ve güvenlik açıkları olduğunu” bildirdi.

Fareler üzerinde tehlikeli deney

Ortada ise Şı ve grubu tehlikeli fonksiyon kazanma deneylerinde yeni bir aşamaya girmişlerdi. Şitou mağarasından “WIV1” ve “SHC014” patojenlerini birleştirerek oluşturdukları mutant virüsü farelere enjekte ederek kolonide salgına neden olup olmayacağını test etmeye çalıştılar.

Deneyin sonucu şok ediciydi, farelerin yüzde 75’i ölmüştü. Bu, “WIV1” in ölümcüllüğünün üç katıydı. Öte yandan mutant virüs, enfeksiyonun ilk günlerinde yepyeni patojenden 10 bin kat daha fazla viral yük oluşturarak erken aşamada bulaşma olasılığını büyük ölçüde güçlendirdi. İşlevselleştirme deneyi, virüse doğal olarak meydana gelemeyecek bir potansiyel vermişti.

Sonuçlar, virüsün insan topluluklarına yayılması durumunda sonuçların ne kadar vahim olabileceğini gösterdi. SARS salgını, koronavirüslerin ne kadar ölümcül olabileceğini gösterdi. SARS, Kovid-19’dan on kat daha öldürücüydü, ancak bulaşıcılığı daha yavaş olduğu için karantina önlemleriyle kontrol altına alınabildi.

Ancak araştırmacılar deneyin sonuçlarını sakladılar. Daszak’ın 2018’de NHI’ye sunduğu yıllık değerlendirme raporunda veya aynı yılın hibe yenileme raporunda fare ölümlerinden bahsedilmedi. İngiliz zoolog, deneyin tüm detaylarını ABD’li yetkililere ancak Kovid-19 salgını ortaya çıktıktan sonra açıklayabildi.

Dazsak, NHI’yi aldatmanın yanı sıra, ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) ortaklarıyla birlikte bir yıl yürüteceği DEFUSE (etkisiz hale getirmek) adlı bir araştırma programı için 3 yıllık 14 milyon dolarlık hibe başvurusunda bulundu. tekrar Vuhan

Çinli ekibin, SARS’tan önce gelen çok sayıda yeni koronavirüs topladığı ve bunları Shitou mağarasından iki patojenle birleştirdiği deneyler yapmasını gerektiren program, DARPA tarafından reddedildi.

Deneyler, virüslerin DNA dizisindeki “furin crack” bölgesinin bulaşıcılığı etkileyen patojenlere aktarılmasını içeriyordu. Kovid-19 ortaya çıktığında bu patojenlerle birebir genetik yakınlık olmamasına rağmen virüsün yapısında furin çatlağı olduğu belirlendi.

Gizemli madencilik olayı ve “gölge proje”

Bu arada Dışişleri Bakanlığı müfettişleri, Çin’in mağaralardaki koronavirüsler dışında Daszak ve ABD sağlık yetkililerinin farkında olmadığı paralel bir gölge proje yürüttüğünü öne sürdü.

Buna göre gölge proje, Yunnan eyaletinin Pu’ir eyaleti, Mociang Hani Özerk İlçesinde terk edilmiş bir bakır madeninde gizemli bir olayla başladı.

Madendeki yarasa pisliklerini temizleyen 6 işçi, çalışma sonrası öksürük, ateş ve zatürre semptomlarıyla hastalandı. İşçilerden üçü hayatını kaybederken, hayatta kalanlar üzerinde yapılan testlerde bilinmeyen bir koronavirüse karşı antikor tespit edildi.

2012’deki olay sırasında, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, PREDICT programı kapsamında zootenik virüslerin insanlara bulaşmasıyla ilgili yukarıda bahsedilen çalışmaları yürütüyorlardı, ancak madendeki vakaları Eco-Health’ten ve sponsoru ABD hükümetinden gizlediler. .

Madende 4 yıl çalışan Şı ve grubu, yarasalardan toplanan 1300 örnekte 293 koronavirüs tespit etti. 2015 yılında yayınlanan bir makalede Çinli virolog, mağarada SARS virüsü ile aynı aileden daha önce bilinmeyen bir koronavirüs keşfettiklerini bildirdi. Yazıda ne ölen madencilerden ne de aynı aileden taş ocağında tespit edilen diğer koronavirüslerden bahsedilmedi.

Yazıda “RaBtCoV/4991” olarak adlandırılan ancak Kovid-19 salgını çıktıktan sonra madeyle bağlantısını gizlemek için “RaTG13” olarak değiştirilen virüs, halen Kovid-19’a en yakın koronavirüs varyantı olarak fiyatlandırılıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı soruşturmanın ardından 2021 yılının başında yayınlanan raporda, Çinli araştırmacıların salgın öncesinde Mociang’daki madenden çıkarılan “RaTG13” varyantı üzerinde deneyler yaptıkları ve gizli bir askeri araştırma yürütüldüğü iddia edildi. Wuhan’daki laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan deneyler de dahil olmak üzere.

Gizli istihbarat bilgilerine dayandığı için pek çok delil dışarıda bırakılarak yayınlanan raporun detayları ilk kez gün yüzüne çıktı.

“Seri geçiş” ve doğal mutasyonu hızlandırmak

Sunday Times’a konuşan yetkililer, “Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde farklı Kovid varyantları üzerinde çalıştıklarını ve Kovid-19’a ‘RaTG13’ten daha yakın bir varyant üzerinde çalışıldığından emin olduklarını” belirtti.

Araştırmaya katılanlar, Enstitü’de ​​”seri geçiş” adı verilen bir sistemle virüs varyantının mutasyonunu hızlandırmaya yönelik deneylerin kanıtlarını da gördüklerini kaydetti.

Söz konusu formülde virüsün deney hayvanlarına enjekte edilmesinin ardından hangi etkilerin daha şiddetli olduğunun gözlemlendiğini belirten yetkililer, bu varyantla tekrar tekrar deneyler yaparak patojenleri daha öldürücü bir düzeye çıkarmaya çalıştıklarını iddia etti. en ağır hasara neden oldu.

Yetkililer, soruşturma için ifade veren bir enstitü çalışanının şu sözlerini aktardı:

“İnsanlaştırılmış farelerle seri geçiş denemesi ölümcül bir kombinasyon. Bu yöntem doğal mutasyon sürecini hızlandırır. Dolayısıyla yıllar alacak bir mutasyon haftalar, aylar içinde gerçekleşebilir.”

ABD’li bilim insanı Dr. Steven Quay de, “Bir yarasa virüsünün bir insanı doğrudan etkileyip ölüme neden olduğuna dair bir örnek bugüne kadar görülmedi. O madencilerin yarasa virüsünden ölmesi, insan bilimleri tarihinde bir ilk olduğu anlamına geliyor” dedi. ve Çinliler bunu açıklamadı.” söz konusu.

Quay, Kovid-19’un furin crack’inin genetik olarak eklendiği bir virüsün, insanlaştırılmış fareler üzerinde seri iletim deneyleriyle yaratıldığına inandığını belirterek, ABD Senatosu’na verdiği sözde, “(Bu yöntemle) bir gruba bulaştırıyorsunuz. Farelerden oluşan ve bir hafta bekleyin, ardından virüsü en hasta fareden çıkarın ve diğerinden çıkarın. “Bir grup fareye bulaştırarak deneyi tekrarlıyorsunuz. Yani haftalarca, tüm insanlaştırılmış fareleri öldürebilecek bir virüs yaratmak için evrimi manipüle ediyorsunuz.” şeklinde konuştu.

“Biyolojik silah” iddiası

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (ÇHC) bağlı Askeri Tıp Bilimleri Akademisi’nden araştırmacıların söz konusu araştırmaya katkı sağladığına dair açık kaynaklarda bilgi bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, bilinmeyen bir virüse işlev vererek onu öldürmeye çalıştıktan sonra onu öldürmeye çalıştıklarını söylediler. söz konusu virüsü biyolojik silah olarak kullanarak ona karşı bir aşı geliştirmek. niyetini vurguladı.

Yetkililer, CHKO’nun aşı uzmanı Cou Yüsin’in salgının başlangıcında Vuhan Viroloji Enstitüsü araştırmacıları ile iş birliği içinde çalıştığını ve salgının ardından Şubat 2020’de hızla aşı patent başvurusunda bulunduğunu belirtti. Bazı görgü tanıklarının enstitünün çatısından düşerek öldüğünü bildirdiklerini ancak bunun teyit edilemediğini vurguladı.

Öte yandan soruşturmada, 3. seviye bir güvenlik laboratuvarında işlevselleştirme deneylerinde çalıştığı tahmin edilen araştırmacılardan üçünün, salgın öncesi iletişim kayıtlarından Kasım 2019’da hastalandığı ortaya çıktı. vakalar görüldü ve araştırmacılardan birinin aile üyesi öldü.

Soruşturmaya katılan bir yetkili, “Dr.Şı’nın gelişmiş koronavirüs araştırma laboratuvarında çalıştıkları için hastalıklarının nedeninin Kovid-19 olduğundan tamamen eminiz. Bu kişiler otuzlu, kırklı yaşlarında eğitimli biyologlar. Bu yaşta gripten kolay kolay hastalanılmaz.” sözlerini kullandı.

Öte yandan soruşturmada bazı karartma çabalarına da dikkat çekildi. Enstitünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Çin Bilimler Akademisi güvenlik müdürü 19 Kasım 2019’da kurumu ziyaret ederek çalışanlara Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den “karmaşık ve vahim bir konuda sözlü ve yazılı talimat” iletti.

Wuhan Üniversitesi’nden akademisyenlerin salgından sonraki ilk günlerde sosyal medyadaki hastalık şikayetlerinin yoğunluk haritasında yayınladığı araştırmada, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün en değerli yayılma noktası olan bölgedeki konumu işaretlenmedi. epidemi.

O zamanlar Çin yönetimi, salgının Yangtze Nehri’nin diğer yakasındaki Huanan Gıda Ürünleri Pazarı olduğu varsayımını önemsizleştirmeye çalışıyordu. Ancak yoğunluk haritasındaki en büyük yayılma noktaları zaten enstitünün yan tarafında bulunuyordu.

Kovid-19 ilk olarak Wuhan’da görüldü

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez 31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde “nedeni bilinmeyen gizemli bir solunum yolu hastalığı” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar oldu.

Hastalık ilk olarak Wuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden bireylerde görülmüş ve ilk hasta 17 Kasım 2019’da nedeni anlaşılamayan “solunum yolu hastalığı” şikayetiyle hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihabına neden olan hastalığa, yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu düşünülen daha önce bilinmeyen bir koronavirüs tipinin neden olduğu anlaşıldı.

DSÖ heyeti Wuhan’da incelemelerde bulundu

Salgının başladığı dönemde virüsün kaynağının araştırılması talebini reddeden Çin, artan uluslararası baskıyla DSÖ heyetinin Wuhan’da inceleme yapmasına izin verdi.

DSÖ, aralarında İngiliz zoolog Peter Dazsak’ın da bulunduğu uluslararası bilim adamlarından oluşan bir heyeti ilk vakaların görüldüğü Çin’in Vuhan kentine gönderdi.

İnceleme sürecinde bazı heyet üyeleri, Çinli yetkililerin kendilerine salgının başlangıcındaki ilk vakalarla ilgili özetler ve veri analizleri verdiğini ancak ham bilgi paylaşmayı reddettiklerini açıkladı.

29 Ocak’ta başlayan saha çalışmalarında heyet, virüsün kaza sonucu ortaya çıktığı iddialarına konu olan Wuhan Viroloji Enstitüsü ve Wuhan Deniz Eserleri Gıda Pazarı’nda incelemelerde bulundu. ilk olayların görüldüğü yer, Enstitü Müdür Yardımcısı Şı Cıngli ve laboratuvar çalışanlarından bilgi aldı.

2002-2003’teki Akut Solunum Sendromu (SARS) salgınının ardından yarasa koronavirüslerinin genetik bilgileriyle bir arşiv oluşturmak üzere kurulan enstitü laboratuvarı, Kovid-19’un burada yapay olarak üretildiği tartışmalarının merkezinde yer alıp gitti. kullanım dışı.

Çinli yetkililer söz konusu iddiaları reddederek, Kovid-19’un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ülkeye ithal donmuş deniz eserleriyle geldiğine dair kanıtlanmamış karşı argümanlar ileri sürdüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort